Aylık Arşiv: Mayıs 2011

VirtualBox’la Kurulmuş Windows’a, Debian/Ubuntu Arasında Dosya Paylaşımı

Debian veya Ubuntu kurulu bir bilgisayara, VirtualBox aracılığı ile Windows XP, Vista, 7 vs. kurdunuz.

Peki Linux’la – Windows arasında dosya paylaşımı nasıl olacak?

Öncelikle VirtualBox’taki Windows’unuzu başlatın. Sonra Linux’da ki masaüstünüze veya herhangi bir yere bir klasör açın.

Örneğin ismi: test olsun. Sonra VirtualBox’tan üstten Aygıtlar > Paylaşılan Dizinler yoluna gelin. Burdan Geçici Dizinler‘e tıklayın. Etrafı nokta nokta olacaktır. Sonra sağ taraftan + işaretine tıklayıp klasörünüzü bulun. Aç deyin sonra önceki ufak ekrana dosya yolu ve ismi yazılacaktır TAMAM’a tıklayın. Son pencerede de TAMAM’a tıklayın.

Burdan sonra Windows’a geçin Başlat>Çalıştır’a gelip cmd yazın. Gelen ekrana şu kodu yazın:

net use k: \\vboxsrv\test

k yerine başka bir harf verebilirsiniz. Sürücüyü temsil eder. Bilgisayarınızda kullanılmayan bir sürücü harfi yazarsanız iyi olur. test ise klasörün ismidir.

Eğer işlemlerde bir sıkıntı yoksa:

Komut başarıyla tamamlandı.” diye bir uyarı gelecektir.

Artık Windows’ta Bilgisayarım’a girerek paylaşılan klasörünüzü görebilirsiniz. Linux-Windows arasında paylaşım yapmak istediğiniz dosyaları buraya atabilirsiniz. Linux tarafında da oluşturduğunuz klasörün içinde o dosyaları bulabilirsiniz.

Not: VirtualBox’ın misafir eklentilerini kurarsanız iyi olur.

 
37 Kudos
Don't move

Ubuntu 11.04′te ki Bluetooth Sorunun Çözümü

Bu yazıyı yazmadan birkaç dakika önce başıma gelen bir sorunun çözümünü hemencecik yazayım dedim.

Ubuntu 11.04 kurulu bir bilgisayar ile Nokia’nın bir telefonu arasında bluetooth bağlantısı kurmam gerekiyordu. Ubuntu 10.10′da bluetooth görünüyordu ama 11.04′e geçince bluetooth görünmemeye başladı.

İnternette dolaşırken burada bu konuda uzun bir muhabbet olmuş. Sayfa dolaşırken aşağıdaki iki komutu gördüm ve deneyince bluetooth bağlantısı kuruldu.

sudo killall bluetoothd

bu komutu verdikten sonra

sudo bluetoothd

komutunu verdikten sonra görünmeye başladı. Aslında klasik yazılım kapatma komutu ve ardından tekrar aktif etme işlemi. :) Bilginiz olsun.

 

 
27 Kudos
Don't move

Ölüleri Gömün oyunu hakkındaki düşüncelerim

Geçtiğimiz günlerde Rıza Selçuk Saydam (RSS) aracılığı ile Ölüleri Gömün isimli tiyatro oyununu izleme fırsatı buldum.

Musa Uzunlar, Civan Canova gibi usta oyuncuların da bulunduğu oyun geçtiğimiz günlerde Ankara’ya geldi.

Oyun, toprağa gömülen 6 tane askerin gömülmeyi reddetmelerini anlatıyor. Oyun konusu bir hayli ilginç gerçekten. Ancak sahne performansı harikaydı.

Biraz daha bahsetmek gerekirse: Amerikalı 6 asker yaşamlarını kaybetmeleri sonucunda toprağa gömülürler. Ancak belli bir süre sonra topraktan çıkarak gömülmek istemediklerini söylerler. Bundan sonra olaylar gelişir…

Tek perde olan oyunda müthiş bir ses efekti ve makyaj bulunuyor. Özellikle askerlerin topraktan çıkış sahnesi müthiş bir derecede adrenalin yükseltiyor diyebilirim.

Aslında fazla da bahsetmek istemiyorum konudan ama tutamıyorum kendimi :)

Neyse fazla uzatmayayım ben lafı :) Açıkçası bu oyuna gitmenizi gerçekten öneririm. Özellikle heyecanı seviyorsanız daha da bir ilginizi çekebileceğini düşünüyorum.

 

 
6 Kudos
Don't move