Aylık Arşiv: Ağustos 2011

CentOS 5.6’da PHP’yi 5.1.6’dan 5.3.6’ya Güncellemek

Bir arkadaşımın sunucusunda ayarlamalar yapılırken PHP’yi kurdum. Ama CentOS’un deposunda hâlâ 5.1.6’nın olduğunu farkettim. Neyse es geçtim sonra güncellerim dedim. Ama gel gelelim phpMyAdmin 5.1.6’da çalışmadı… Tabii ki iş başa düştü.

Sonra internette dolaşırken sevdiğim saydığım kişilerden olan Samed Abi ( Samed Beyribey ) ‘nin şu yazısını gördüm. Ne yazmış bir bakayım dedim. Derdime derman olacak ilacı yazmış. Bana da gidip eczaneden ilacı almak kalmış resmen.

Yazıda iuscommunity ve webtatic depolarından bahsedilmiş. İkisine de tıkladım. Sonra webtatic i kurmaya karar verdim. Kurulumu şöyle efendim.

rpm -Uvh http://repo.webtatic.com/yum/centos/5/latest.rpm

Böyle repoyu download ediyoruz. Ardından

yum --enablerepo=webtatic install php

diyerek PHP’yi kuruyoruz. Ardından

yum --enablerepo=webtatic update php

diyerekte PHP’yi update ediyoruz.

Şu an PHP güncellendi ama sitede şeklinde <?php info(); ?> PHP infosu alıyorsanız ve hâlâ versiyon değişmemişse -ki değişmemesi lazım-

service httpd restart

diyerek Apache’yi yeniden başlatarak PHP’yi güncellemiş oluyoruz.

Not: Eğer nginx kullanıyorsanız aşağıdaki komut verin.

service nginx restart

Samed Beyribey’e bu yazısından dolayı tekrar teşekkür ederim.

 
4 Kudos
Don't move

PHP ile reCAPTCHA Kullanımı

Google’ın captcha servisi olan reCAPTCHA’nin PHP ile kullanımını göstermeye çalışacağım. Öncelikle buraya tıklayarak sitenizi reCAPTCHA’ya kayıt ediniz. Ardından size Public Key ve Private Key verilecek bunları not alın.

Sonra ise buradan PHP kütüphanesini indirin.

example-captcha.php ve example-mailhide.php dosyalarındaki üst tarafta bulunan key bölümlerini doldurun. Sonra example-mailhide.php 12 ve 15. satırlardaki example@example.com bölümüne mail adresinizi yazın.

Eğer keyler doğruysa dosyalar çalışacaktır. example-captcha.php dosyasını çalıştırınca örnek bir captcha gelecektir.

Gelin bunu basit bir forma çevirelim.

example-captcha.php dosyasını açın. 25. Satırda echo “You got it!”; yazıyor olmalı. Bunun yerine aşağıdaki kodu yazın:

$abc = $_POST["isim"];
echo $abc;

Yine example-captcha.php dosyasındaki
echo recaptcha_get_html($publickey, $error);
?>
kodunun altına

<br/>
Form:<input type="text" name="isim" />
<br/>

Yazın. Bir de şimdi deneyin bakalım formunuzu :)
Ayrıca example-mailhide.phpdosyasında ise mail adresinizin bir kısmını gizlenmiş bir şekilde görürsünüz. Böylece spam botları mailleri göremezler.

Not: example-mailhide.php dosyasında on line 237 hatası alırsanız recaptchalib.php dosyasının 237. satırının başına @ işareti koyun.

 
105 Kudos
Don't move

ODTÜ’lü Muhan Hoca

Bundan birkaç ay önce elime bir kitap geçmişti. Kitabın adı “O Muhan Soysal’dı.” Kitabı elime alınca arka kapağına göz gezdirdim. Sonra kitabı okumaya başlamadan önce Muhan Soysal ismini aratınca kendisinin eski bir ODTÜ’lü olduğunu öğrendim.

Muhan SoysalAraştırmalarıma Ekşi Sözlük ve Metu.edu.tr üzerindeki bilgileri okuyarak devam ettim. Muhan Soysal hakkında okuduğum her satır bu kişiye karşı ilgimi daha da arttırıyordu. Hemen ilk fırsatta kitabı okumaya başladım. Ancak maalesef ki kitabı bitiremedim -çeşitli nedenlerden dolayı-. Ama okuduğum yere kadar ki bilgiler bile beni üzmeye yetti.

Üzüldüğüm nokta ise: Keşke biraz daha erken doğsaydım da saygıdeğer Muhan Hoca’nın öğrencilerinden birisi olabilseydim.

Neyse…

Yine başka bir gün internette Muhan Hoca hakkında bilgi araştırırken ilgi ile takip Sn. Uğur Özmen’in web sitesinde Muhan Soysal hakkında bilgilere rastladım. Hemen okumaya başlayınca, anladımki Sn. Özmen’de vakt-ı zamanında Muhan Hoca’nın öğrencilerinden birisiymiş. Hemen Muhan Hoca hakkında yazılanları okumaya başladım ve Muhan Soysal hakkında farklı anılara şahit olmuş oldum.

Ardından hemen Sn. Özmen’e bir mail yazarak sitesindeki Muhan Hoca hakkındaki bilgileri kullanmak istediğimi belirttim. Beni kırmayarak bilgileri almama izin verdi. Buradan tekrar teşekkürlerimi iletiyorum kendisine.

Gelin kısaca sizi Muhan Hoca ile tanıştırayım.

  • Size bir şey sorayım. “Vücut dili” bu sözü kaç yıldır duyuyorsunuz? 3? 5? 7? kaç yıldır? Sizi bilmem ama Muhan Soysal’ın öğrencileri bu lafı çook eskiden biliyorlar. Çünkü Türkiye’de vücut dili denen şeyi ilk duyuran kişilerden birisidir kendisi.

  • Anladığım kadarıyla klasik sus pus öğrencileri girişken olmaları içi çaba sarfedermiş. Uğur Bey’in sitesindeki bu yazı bu söylediğimi doğrular nitelikte sanki.

  • Uğur Bey’in sitesinde dolaşırken grafikle desteklenmiş bu yazı çok hoşuma gitti. Yapılan bir araştırmaya göre: “Bir sınıfta en öndeki sandalye sırası ile kürsünün arasındaki uzaklık, sınıfın hiyerarşiyi kabul etmesi ile doğru orantılıdır.” Sizce kimler en önde oturuyorlardır?

  • Ekşi Sözlük’te ki bu girişteki tahmine göre, hani şu ünlü “What is the risk? (risk nedir?)” sorusu ve cevabı olayı vardır ya. İşte bu olayın Muhan Soysal tarafından gerçekleştirildiği söyleniyor.

Muhan Soysal,  3 Ağustos 2006 tarihinde aramızdan ayrıldı… Mekanı Cennet, Ruhu Şad olsun

Not: bu yazan yerlere tıklayarak ilgili yerlere gidebilirsiniz.
 
25 Kudos
Don't move