Kime Kızacağınızı Bilin

Uzun zamandır yazmak istediğim bir konuya değinmek istiyorum.

Özellikle son yıllarda CSS3, HTML5′in çıkmasıyla web sitelerinde ki arayüzler iyice gelişti. Sitelerin görünümleri gelişiyor ama bunlardan bazı insanlar faydalanamıyor. Çünkü Internet Explorer 6 kullanıyorlar.
Evet, Internet Explorer 6, yapısı gereği son teknolojileri maalesef desteklemiyor.

İşte olayda buradan sonra başlıyor.

Arayüzcüler, kodlama yaparken neredeyse tüm tarayıcılarda istedikleri görüntüyü elde etmelerine rağmen Internet Explorer 6′da genelde sitede de kaymalarla karşılaşırlar. Uzun uğraşlar sonucunda az çok bir düzenleme yapılır. IE6 için düzenleme yaparken, arayüzcüler genelde IE6 kullananları Eski bir tarayıcıyı kullandıkları için eleştirirler.

Peki suç kimde burada?

İnterneti genelde Facebook’a, MSN’e vb. yerlere girmek için kullanan ve bilgisayarı pek bilmeyen kullanıcıda mı? Yoksa bu kullanıcının bilgisayarına XP * kurulumu yapan “bilgisayarı bilen” kişide mi?

Bir örnek ile açıklayayım isterseniz:

Bu örneğimi tamamen kafamdan uyduruyorum. Belki gerçekte böyle bir şey yoktur.

X kişisi 6-7 yıldır aynı arabayı kullanıyor ve arabadan hiç anlamıyor. Bu X kişisi arabasını sevsede sevmesede mecburen onu kullanmak zorunda.

Ayrıca her yıl sanayiide de arabanın bakımını yaptırıyor. Yine her yıl bakımdan sonra arabasını iyi kötü kullanıyor. Her bakımda bir parçanın, aynı özellikte eski bir çeşidi arabasına takılıyor. Tabii bu parçanın arabası için daha iyi olan çeşidinin takılmadığını bilmiyor. Halbuki tamircinin yeni parçayı takması en fazla +5 dakikasını alır.

Bu sırada arka planda yeni araba üreten firmalar, hâlâ bu eski parçayı kullandığı için X kişisini ve X kişisi gibi eski parçaları kullananları kendi içlerinde eleştiriyorlar. Çünkü teknoloji gelişiyor. Gelişiyor ama müşteriyi de mağdur etmemek için son teknolojiyi 6-7 yıl önceki bir parçaya uydurmaya çalışıyorlar.

Şimdi sorarım size burada suç burada kimde?

Arabadan anlamayan X’de mi? Yoksa herhangi bir fiyat farkı oluşturmayacak yeni parçayı, arabaya takmayan tamircide mi?

*: Internet Explorer 6, Windows XP ile gelen varsayılan tarayıcısıdır. Windows Vista, Windows 7′de varsayılan olarak Internet Explorer’ın daha üst sürümleri gelir.

 

 
0 Kudos
Don't move
  1. peki şöylede bir teori var bir araba var eski bir model araba bu arabalardaki beygir gücü yüksektir ama hızı azdır ama güzel bir kaç ayarlamayla tork gücünü artırıp o arabayı mükemmel bir araba yapabilirler şunu anlaman lazım tercih meselesi hiç bir düşüncenin mantıklı yanı yok.

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>