ODTÜ’lü Muhan Hoca

Bundan birkaç ay önce elime bir kitap geçmişti. Kitabın adı “O Muhan Soysal’dı.” Kitabı elime alınca arka kapağına göz gezdirdim. Sonra kitabı okumaya başlamadan önce Muhan Soysal ismini aratınca kendisinin eski bir ODTÜ’lü olduğunu öğrendim.

Muhan SoysalAraştırmalarıma Ekşi Sözlük ve Metu.edu.tr üzerindeki bilgileri okuyarak devam ettim. Muhan Soysal hakkında okuduğum her satır bu kişiye karşı ilgimi daha da arttırıyordu. Hemen ilk fırsatta kitabı okumaya başladım. Ancak maalesef ki kitabı bitiremedim -çeşitli nedenlerden dolayı-. Ama okuduğum yere kadar ki bilgiler bile beni üzmeye yetti.

Üzüldüğüm nokta ise: Keşke biraz daha erken doğsaydım da saygıdeğer Muhan Hoca’nın öğrencilerinden birisi olabilseydim.

Neyse…

Yine başka bir gün internette Muhan Hoca hakkında bilgi araştırırken ilgi ile takip Sn. Uğur Özmen’in web sitesinde Muhan Soysal hakkında bilgilere rastladım. Hemen okumaya başlayınca, anladımki Sn. Özmen’de vakt-ı zamanında Muhan Hoca’nın öğrencilerinden birisiymiş. Hemen Muhan Hoca hakkında yazılanları okumaya başladım ve Muhan Soysal hakkında farklı anılara şahit olmuş oldum.

Ardından hemen Sn. Özmen’e bir mail yazarak sitesindeki Muhan Hoca hakkındaki bilgileri kullanmak istediğimi belirttim. Beni kırmayarak bilgileri almama izin verdi. Buradan tekrar teşekkürlerimi iletiyorum kendisine.

Gelin kısaca sizi Muhan Hoca ile tanıştırayım.

  • Size bir şey sorayım. “Vücut dili” bu sözü kaç yıldır duyuyorsunuz? 3? 5? 7? kaç yıldır? Sizi bilmem ama Muhan Soysal’ın öğrencileri bu lafı çook eskiden biliyorlar. Çünkü Türkiye’de vücut dili denen şeyi ilk duyuran kişilerden birisidir kendisi.

  • Anladığım kadarıyla klasik sus pus öğrencileri girişken olmaları içi çaba sarfedermiş. Uğur Bey’in sitesindeki bu yazı bu söylediğimi doğrular nitelikte sanki.

  • Uğur Bey’in sitesinde dolaşırken grafikle desteklenmiş bu yazı çok hoşuma gitti. Yapılan bir araştırmaya göre: “Bir sınıfta en öndeki sandalye sırası ile kürsünün arasındaki uzaklık, sınıfın hiyerarşiyi kabul etmesi ile doğru orantılıdır.” Sizce kimler en önde oturuyorlardır?

  • Ekşi Sözlük’te ki bu girişteki tahmine göre, hani şu ünlü “What is the risk? (risk nedir?)” sorusu ve cevabı olayı vardır ya. İşte bu olayın Muhan Soysal tarafından gerçekleştirildiği söyleniyor.

Muhan Soysal,  3 Ağustos 2006 tarihinde aramızdan ayrıldı… Mekanı Cennet, Ruhu Şad olsun

Not: bu yazan yerlere tıklayarak ilgili yerlere gidebilirsiniz.
 
25 Kudos
Don't move
  1. Muhan hocayı anlatan 2 video için

    http://www.youtube.com/watch?v​=_Vd-2SSvo7I&feature=mfu_in_or​der&list=UL

    “Risk nedir” öyküsü gerçektir. Öğrenci de ünlü CEO Mehmet Ali Berkman’dır.

Yorum Yap


Not - Bunları KullanabilirsinizHTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>